Izolácia základov krok za krokom

23 septembra, 2022

Je jedno, či ide o bungalov alebo dom so suterénom, v obidvoch prípadoch je potrebné realizovať účinnú izoláciu základov a muriva proti nepriaznivým vplyvom okolitého prostredia. Len tak zabránite neželanému prenikaniu vlhkosti alebo vody do interiéru.

V minulosti izolácia základov trvala oveľa dlhšie ako v súčasnosti. Základový múr sa musel očistiť, vyhladiť lepidlom alebo stierkou. Nasledovala asfaltová penetrácia, na ktorú sa aplikovali asfaltové pásy a polystyrén. Zastaraný postup bol pracnejší a obsahoval zbytočnú chémiu v asfalte. Použitie modernej striekanej peny umožňuje celý proces izolácie základov skrátiť do štyroch jednoduchých krokov.

Obkopanie stavby

Na začiatku izolačného procesu je potrebné dôkladné obkopanie domu. Je dôležité obnažiť vlhké základy. Následne necháme základy vyvetrať a vysušiť vlhkosť.

Aplikácia striekanej peny

Nasleduje samotná aplikácia striekanej peny. Ide o penu s uzavretou bunkovou štruktúrou a vysokou objemovou hmotnosťou. Od hustoty peny závisí nasiakavosť materiálu. Čím má PUR pena vyššiu hustotu, tým je nižšia nasiakavosť a tým vyšší tepelný odpor.

Pripevnenie nopovej fólie

Nopová fólia chráni izolačnú vrstvu pred vlhkosťou a škodcami. Zároveň zabezpečuje prúdenie vzduchu. V prípade, že by do izolácie prenikla určitá vlhkosť, vyparí sa v odvetrávacej škáre. Plastová nopová fólia je 100% nepriepustná.

Štrkový násyp

Na záver izolačného procesu prihrnieme základy štrkom a môžete si užívať poctivo zateplené základy pre komfortné bývanie.

Výhody zateplenia základov striekanou penou:

tepelný komfort – minimalizuje tepelné úniky

celistvá vrstva – vhodná aj pri členitých povrchoch (staré kamenné základy)

neprievzdušnosť – bráni prúdeniu vzduchu

parobrzdnosť – neprepúšťa vlhkosť do základov

eliminuje tvorbu plesní

tlmí hluk prichádzajúci zvonku

vhodná na všetky materiály

izolovanie v zime – možné do teploty 5°C

samozhášavá – trieda reakcie na oheň E

Zakladáme na kvalitnej práci a na detailoch! Neváhajte nás – Podrezávanie.eu kontaktovať a my s vlhkosťou vo Vašom dome raz a navždy zatočíme! Dohodnite si obhliadku ešte dnes.

Tip: Podrezanie domu