Staré okná treba vymeniť ako prvé

17 novembra, 2022

Každý rodinný dom potrebuje po určitom čase rekonštrukciu. Je to aj váš prípad? V tomto článku sa s vami podelíme o niekoľko našich poznatkov ohľadom výmeny okien.

Najčastejšie príčiny výmeny okien by sa dali zhrnúť do dvoch kategórií:

  • to, čo bolo vyhovujúce a plnilo potreby pred dvadsiatimi rokmi, je dnes nepostačujúce
  • je to jednoducho opotrebované a dožilo a tak je čas vymeniť za nové a plne funkčné

Ak hovoríme o oknách a dverách, pričom je celkom jedno, či hovoríme o oknách plastových, drevených alebo hliníkových, rekonštrukciu môžu potrebovať v prípade, že sú opotrebované a plnenie ich funkcií je obmedzené. Napríklad zle tesnia, lebo tesnenie starne a stráca svoju elasticitu, kovanie okna nie je možné nadstaviť, lebo štelovacie uzávery sú skorodované, respektíve materiál okenného rámu a krídla vykazuje zmeny, ktoré nie je možné zvrátiť.

Výmena okien na vašom dome

Potreba výmeny môže vzniknúť ako nutnosť z dôvodu dostupnosti nových technológií a materiálov, ktoré poskytujú v prípade okien lepšie izolačné vlastnosti, viac funkcií v oblasti komfortu, či vyššiu pasívnu odolnosť voči vlámaniu.

Nech už ste sa rozhodli vymeniť staré okná a dvere za nové z akéhokoľvek dôvodu, majte na pamäti, že táto investícia by mala prinášať úžitok opäť po desiatky rokov. Preto venujte výberu okien dostatočnú pozornosť a zvoľte si okná alebo dvere, ktoré sú aspoň trochu nadčasové.

Pritom je nutné rozlišovať izolačné vlastnosti od kvality. Môžete si kúpiť kvalitné okno, ale ak bude zasklené napríklad dvojsklom s hliníkovým dištančným rámikom, bude mať 2 tesnenia a stavebnú hĺbku 70 mm, tak ste kúpili pravdepodobne pod nátlakom peňaženky. Takéto okno je zastaralé aj v čase, keď ste si ho objednali. Na energiách teda neušetríte. Ak si náhodou takéto okno zvolíte na novostavbu, tak bez známostí určite ani neskolaudujete. Naopak si môžete vybrať napríklad špičkové plastové okno s 8 komorami v ráme, izolačným trojsklom s kryptónom.

Výber vhodnej spoločnosti pre rekonštrukciu vášho domu.

Skúsenosti, prax a profesionalita je to, čo vystihuje našu spoločnosť.
Skôr ako začneme pracovať na rekonštrukcii, je nutná obhliadka vášho domu a spoločná dohoda o postupe prác. Od toho sa následne odvíja aj kvalita a časová náročnosť prác. Netreba však zabúdať aj na to, že žiadna firma a teda ani my, nie je úplne sebestačná a komplikácie s materiálom, alebo rôzne iné nepredvídateľné situácie môžu práce predĺžiť. Vždy preto počítajte aj s rezervou.
Odmenou vám ale bude nový vzhľad domu, čo pre mnohých býva aj reštartom a novou energiou do ďalšieho života. Nebojte sa preto tohto rozhodnutia a smelo nás kontaktujte, aby sme vám pomohli urobiť len tie správne rozhodnutia a vynovili váš dom.

TIP: Je Váš dom a jeho murivo mokré, páchne plesňou, prípadne zateká priamo vodou, ktorá viditeľne narúša stierku? Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž základov a chemickú injektáž.
Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou.