Hydroizolácia krok za krokom

10 novembra, 2022

Hydroizolácia alebo izolácia proti vlhkosti je izolácia, ktorá chráni konštrukciu pred vnikaním vody alebo pôsobením vlhka. Chráni pred atmosférickou, povrchovou, zemnou, technologickou, prevádzkovou a skondenzovanou vodou.
Chcete odstrániť vlhkosť z múrov vášho domu, no neviete, čím začať? Poradíme vám ako na to!

Čo budete potrebovať?

Minibager
Krompáč
Lopata
Fúrik
Geotextília
Kupolková fólia
Drevené dosky na podopretie fólie
Drenážnu rúru
Makadam
Rukavice

Prvým krokom je výkop, ktorý by mal byť hlboký niekoľko centimetrov pod základovou škárou. Aby ste si prácu uľahčili, nechajte výkop na minibager. V prípade, že by na váš pozemok nemal prístup, musíte sa do tejto práce pustiť ručne.

Akonáhle ste s výkopom hotoví, je potrebné, aby ste ho očistili od zeminy. Teraz je už všetko pripravené na to, aby ste mohli rozprestrieť geotextíliu.
Múry domu potiahnite ešte kupolkovou fóliou. Tá by mala siahať približne 10 centimetrov nad úroveň zeme. Do výkopu vložíte drevené dosky tak, aby vám držali geotextíliu na mieste. Na dno môžete teraz položiť drenážnu rúru. Na niekoľkých miestach ju zasypete menším množstvom štrku, ktorý zabezpečí, že sa nebude hýbať. Ak nemáte ideálnu dĺžku drenážnej rúry, myslite aj na kúpu špeciálnych spojov, ktorými ju ľahko napojíte na druhú.

Posledným krokom je zasypanie výkopu s drenážnou rúrou makadamom. Pozor však musíte dávať na to, aby vám štrk neprederavil geotextíliu.

Iné spôsoby, ktoré zbavia vaše múry vlhkosti:

Podrezávanie muriva

Tento proces je pre stavbu veľmi invazívny. Pri podrezávaní muriva sa pílou vytvorí miesto, do ktorého je následne vložená alebo vtlačená hydroizolačná bariéra. Môže ísť napríklad o plechy z nehrdzavejúcej ocele alebo asfaltové pásy.

Chemické injektáže

Pri chemickej injektáži je cez niekoľko vrtov do múra vstrekovaná suspenzia, ktorá následne vytvorí potrebnú hydroizolačnú vrstvu. V tomto prípade hovoríme o menej invazívnom riešení ako pri podrezaní muriva.

Sanačné omietky

Aj špeciálnou omietkou dokážete zabezpečiť, aby vlhkosť neostávala v murive, čím zabránite tvorbe plesní.

Elektroosmóza

Ďalšiu možnosť, ktorú môžete pri boji s vlhkosťou zvážiť, je elektroosmóza, ktorá dokáže zmeniť smer pohybu vody. Voda sa tak z muriva vráti opäť do zeme. Ide však o finančne náročnejšiu metódu.

Ako vidíte, spôsobov ako sa zbaviť vody z múrov vášho budúceho domova je veľa. Je len na vás, či si vyberiete invazívne alebo neinvazívne metódy. Pri náročných úkonoch však rozhodne odporúčame nechať ich realizáciu na odborníkov. Neváhajte nás – Podrezávanie.eu preto kontaktovať a my Váš problém s vlhkosťou natrvalo vyriešime za Vás.

TIP: Ako prebieha podrezanie domu?

SHARE THIS STORY