Ako prebieha podrezanie domu?

24 augusta, 2022

Kúpili, či zdedili ste dom, ktorý prežil dlhé desaťročia a chceli by ste si ho prerobiť na čo najpohodlnejšie bývanie? Alebo Váš murovaný dom vôbec nie je taký starý, a však nemá vyriešenú dostatočnú izoláciu? Tak či onak, voda sa do muriva dostáva z rôznych príčin a rôznymi smermi, našťastie spôsobov, ako s ňou bojovať, je hneď niekoľko.
Jedným z nich je podrezanie domu. Podrezanie domu vyrieši vaše problémy s vlhkosťou stien s garanciou až 100 rokov.

Ako prebieha podrezanie domu?

Podrezávajúci pracovník očistí murivo z oboch strán, aby bol dostupný prvý rad tehál. Reže sa presne nad ním, alebo pod ním, pokiaľ to dovolia okolnosti. Reže sa však len niečo vyše metra silnou motorovou alebo ručnou pílou. Po prvom reze nasleduje vkladanie izolačného materiálu, tvrdeného plastu, alebo nie veľmi mäkkej izolačnej fólie (IPA), spolu so zacementovaním, alebo iným dopĺňaním iného materiálu na vyplnenie priestoru.
Až po istote, že tento podrezaný priestor je vyplnený, sa pokračuje v rezaní na inom mieste, neustále v úsekoch. Nejde o súvislý rez, pretože je nutné si uvedomiť, že vo vzduchu visí niekoľko ton starej stavby domu a tá musí mať neustále dostatočnú oporu.
Pri dlhých rezoch hrozí rozpad muriva, pád steny, dokonca zrútenie domu a takéto prípady pritom vôbec nie sú vzácnosťou. Obchádzanie rúrok a iného vedenia je nutnosťou.
Pokiaľ náš klient nemá jasnú informáciu o umiestnení absolútne všetkých rozvodov, radšej mu odporúčame pred podrezaním domu odpojiť elektrinu, aj vodu.

Po podrezávaní

Po podrezaní domu nasleduje spojenie izolačného materiálu v murive s materiálom izolácie v podlahách.
Toto spojenie je nutné, pretože sa tak vytvorí vaňa, ktorá zabráni vstupu vlhkosti a vody dovnútra.
Pokiaľ teda máte v dome podlahy, no bohužiaľ murivo, ktoré je nutné podrezať, je nutné počítať s nutnou izoláciou podlahy. V prípade starých podláh dokonca s ich úplným vybratím.

Zopár odporúčaní

 • Naplánujte si podrezanie svojho domu spolu s výmenou, alebo rekonštrukciou podláh, či rekonštrukciou rozvodov
 • Pred podrezávaním počítajte s tým, že pri rezaní dreva lietajú piliny, pri podrezávaní muriva lieta prach z malty, piesok, alebo tehelný prach spolu s kúskami omietky
 • Pred podrezávaním musíte mať sprístupnené všetky časti domu.
  Rovnako tak poproste susedov o sprístupnenie tých častí domu, ktoré má na dvore on. Pre záchranu vašej stavby na to máte právo.
  Pri komplikovaných vzťahoch so susedmi je možné vykonať podrezanie len z vnútornej strany stavby. Je však nutná stavba nedrobivá, v dobrom stave, pričom vzhľad steny z druhej strany nebude možno celkom ideálny.
 • Táto práca je pri hrubých múroch a pri už nasadených rozvodoch nerealizovateľná jedinou osobou.
 • Nezabudnite riešiť izoláciu aj v prípade, ak sa tehly rozpadnú. Je dobré mať pripravené celé tehly, pokojne aj staršie, ktorými nahradíte rozdrobené.
  Starý dom, ktorému sa nerozdrobí žiadna tehla je vzácnosťou.

Vykonáme prehliadku

Potrebujete poradiť? Zavolajte nám. Dôkladnou obhliadkou odborným okom zistíme rozsah škôd, ktoré vlhkosť na murive napáchala. Spôsobov, ako s ňou bojovať, je hneď niekoľko. Úvodná prehliadka zaručí, že zvolíme ten najvhodnejší.

TIP: Podrezanie domu – vlhkosť domu minulosťou