Ako odstrániť vlhkosť v dome

7 januára, 2023

Vlhkosť je problémom mnohých domácností a to najmä v zimnom období. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek dome, bez ohľadu na veľkosť či lokalitu. Niekedy súvisí s nedôslednou údržbou staršieho domu, inokedy s problémom pri konštrukcii novších budov. Ak necháme náznaky vlhkosti bez povšimnutia, dôjde nielen k poškodeniu odevov a nábytku, ale podporíme spúšťač mnohých zdravotných problémov, vrátane astmy. Čo si treba všímať a ako znížime vlhkosť v domácnosti sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Signály, že máte doma vlhko

Zatuchnutý zápach – Vlhká miestnosť má zatuchnutý pach. Pocítite ho hneď, ako otvoríte dvere.

Fľaky na stene – Tmavé fľaky na stene sú signálom vlhkosti. Vlhkosť sa môže prejaviť aj ako odfarbená omietka, či „mapy“ na stene.

Zdvíhanie alebo odlupovanie tapety – Ak si všimnete, že sa vaša tapeta stáča od steny, je to pravdepodobne spôsobené vnútornou vlhkosťou.

Studené steny – Ak sú steny vo vašej domácnosti studené na dotyk, zvyčajne je to signál vyššej vlhkosti. Vnútorné steny by mali byť na dotyk teplé a suché.

Nadmerná kondenzácia na oknách – V zime je obvyklá kondenzácia okolo okien. Ak však vznikne nadmerná kondenzácia, ktorá nikdy nemizne, je dôkazom vlhkého prostredia v interiéri.

Odstraňovanie vlhkosti

1) Vetrajte miestnosti

  • Nainštalujte vetracie otvory alebo výfukové ventilátory najmä v oblastiach, ktoré často vytvárajú vlhkosť, ako je kuchyňa, kúpeľňa, práčovňa a suterén.
  • Po sprchovaní otvorte okná a dvere vašej kúpeľne, ako aj okná v kuchyni pri varení.
  • Pridajte odvlhčovač. Odvlhčovač je účinný a lacný nástroj na reguláciu úrovne vlhkosti vo vnútri domu, alebo budovy.
  • Zaobstarajte si čističku vzduchu. Je to jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť zdravé vetranie vo vašom dome. Vyberte si ten, ktorý zodpovedá veľkosti vášho obydlia

2) Vykonajte štrukturálne vylepšenia

  • Ak žijete v starom dome, je pravdepodobnejšie, že budete mať problémy s vlhkosťou v dôsledku bežných štrukturálnych problémov. Staré budovy sú totiž stavané z pórovitých materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť skutočne rýchlo, čo vedie k tvorbe plesní. Zvážte úpravy a nevyhnutné opravy svojho domu.
  • Nainštalujte izoláciu okolo vodovodných potrubí, aby ste znížili „potenie“. Na toaletné nádrže navyše pridajte vodotesnú izoláciu.
  • Nainštalujte na okná odizolovanie, utesnite rámy a zaistite, aby bolo zasklenie v dobrom stave.
  • Hydroizolujte svoj domov vrátane suterénu.
  • Vyčistite a opravte všetky problémy so strechou, odkvapmi a zvodmi. Toto sú hlavné zdroje poškodenia vodou. Voľný šindeľ môže spôsobiť prenikanie vody do podkrovia, podhľadu alebo dutín v stenách.

3) Izolujte svoj domov

Zvlášť v chladnejších mesiacoch vám izolácia domu pomôže nielen ušetriť na elektrine, ale je tiež životne dôležitá pre zníženie vlhkosti a kondenzácie. Kondenzácia nastáva, keď sa teplý, vlhkosťou nabitý vzduch dostane do kontaktu so studeným povrchom, napríklad so sklom. Môže to spôsobiť poškodenie vnútorných lakov, nábytku, podlahových krytín a obloženia stien. Kondenzáciu je možné regulovať znížením zdrojov vlhkosti, znížením zdrojov infiltrácie vzduchu a izoláciou vášho domu vrátane okien a dverí.

4) Dohliadajte na to, aby bola vaša klimatizácia, či vykurovací systém v dobrom stave

Filtre HVAC pravidelne čistite alebo vymieňajte. Filtre pre váš AC systém a pece sa totiž môžu z času na čas upchať prachom a inými nečistotami. Na zaistenie dobrej kvality vzduchu je nevyhnutné zabezpečiť, aby bola vaša klimatizácia a vykurovací systém v dobrom stave. Pravidelné čistenie alebo výmena filtrov je preto nevyhnutnosťou.

Ak už máte doma problémy s plesňami, obráďte sa na násodborníkov na sanáciu, a my vám ich odstránime, vyčistíme nábytok a opravíme zdroj vlhkosti.

Tip: Rozdiel medzi mechanickým a chemickým podrezaním muriva