Zabudnúť na hydroizoláciu sa nevypláca

22 januára, 2023

Ak máte v kúpeľni mramorový či keramický obklad a dlažbu bez hydroizolácie, čakajte časom problémy. Prečítajte si, ako správne na hydroizoláciu.

Prečo je hydroizolácia dôležitá

Hydroizolácia chráni prostredie a materiál proti vode a vlhkosti. Ak napríklad začne nasiakať obklad, môže sa poškodiť alebo začať opadávať. Nato, aby sa niečo takéto nestalo je potrebné na povrch, ktorý budete obkladať naniesť hydroizoláciu. Samozrejme, musí to byť spravené kvalitne, inak sa po čase dočkáte nemilého prekvapenia. Ak sa v dôsledku zle spravenej hydroizolácie začne poškodzovať obklad/dlažba čo i len na jednom mieste, je viac než isté, že budete musieť spraviť celú hydroizoláciu nanovo.

Hydroizolácia je teda to, čo zabraňuje konštrukcii podlahy a steny v styku s vodou. V zásade ide o penetráciu podkladu a nanesenie hydroizolačnej vrstvy na podklad. Súčasťou komplexného hydroizolačného systému sú aj kvalitné tmely, škárovky a hydroizolačné pásky.

Z fyzikálno-technického hľadiska je ďalšou hydroizolačnou vrstvou aj samotná záverečná obkladová vrstva, teda dlažba a obklad. Nadstavbou hydroizolácie je impregnovanie obkladového materiálu prípravkom vhodným na konkrétny materiál.

Ako funkčné osvedčené riešenie sa na podlahové podklady používajú aj flexibilné hydroizolačné pásy. Táto vodotesná a pružná izolácia je okrem ochrany pred vlhkosťou ideálna aj na dodatočné vyrovnanie podkladu. Pásy sa aplikujú na penetrovaný podklad flexibilným lepidlom. Inštalácia vyžaduje precízne dodržiavanie postupu.

Po vytvrdnutí lepidla, približne o 12 hodín, môžete aplikovať dlažbu. Na lepenie dlažby na flexibilný hydroizolačný pás potrebujete, samozrejme, vysoko flexibilné lepidlo. Rovnako aj škárovka musí byť flexibilná, ideálne epoxidová.

Pozor na kúty a rohy

Najháklivejšie nielen v kúpeľniach, ale aj saunách, bazénoch – čo sa pôsobenia vlhkosti a vody, ale aj údržby týka – sú kúty, rohy, prechody a dilatácie. Tam nestačí len aplikovať penetračnú zmes a hydroizolačný náter. Priamo do hydroizolačnej vrstvy treba do problematických prechodových miest vložiť vhodnú tesniacu pásku.

Dôsledky vynechania hydroizolácie

Najbežnejšími dôsledkami vynechania hydroizolácie v kúpeľni sú fľaky, „mapy“ a plesne. Fľaky spôsobené prenikaním vody pod obklad do konštrukcie steny či podlahy uvidíte časom na stene vedľajšej miestnosti. Alebo na strope pod kúpeľňou. Vtedy je už ale neskoro plakať nad rozliatym mliekom a je čas na kompletnú prerábku obkladov a dlažieb v kúpeľni. Tentoraz už poriadne, aj s hydroizoláciou.

Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre hydroizoláciu Vášho murovaného domu, tak ste u nás – podrezávanie.eu správne. Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou.
Zabezpečíme – podrezanie domu, izoláciu základov, podrezanie základov, injektáž muriva, chemickú injektáž domu.

Tip: Čo sú výkvety a ako ich odstrániť?