Čo sú výkvety a ako ich odstrániť?

13 januára, 2023

Výkvet – slovo, ktoré zvykne používať nielen odborná, ale často aj laická verejnosť. U kamenných a tehlových obkladov sa s nimi prvýkrát môžeme stretnúť už pri vyberaní výrobkov z kartónov, či odoberaní z paliet, krátko po zabudovaní, prípadne i po dlhšom čase po ich aplikácií.

Vznikajú teda v rôznych časových odstupoch a tiež rozdielnej intenzity. Vizuálne sa prejavujú ako usadeniny rôznych solí vo forme belavých závojov, vločiek alebo „máp“. Ide jednoznačne o estetické chyby, ktoré sa ale našťastie dajú odstrániť. Ako? Sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Odstraňovanie výkvetov

Predovšetkým je potrebné najskôr zlikvidovať príčinu ich vzniku, teda ochrániť stenu pred vlhkosťou.
Príčinou vlhnutia, prípadne až zatekania muriva, môže byť porucha strechy, odkvapu, vodovodu, kanalizácie atď. Po odstránení príčiny treba nechať murivo vyschnúť – vlhkosť pred omietaním nesmie v letnom období prekročiť 6 %, v zimnom období dokonca 4 %.

Potom treba z povrchu neomietnutého muriva drôtenou kefou odstrániť všetky povlaky, prípadne iné nečistoty či uvoľnené kúsky malty alebo tehál. Tento postup sa v prípade potreby môže opakovať niekoľkokrát s určitým časovým odstupom.

V miestach výskytu výkvetov je potrebné urobiť cementový prednástrek s presahom cca 1 m na nepostihnuté miesta. Prednástrek sa nechá vyzrieť 2 – 3 dni. Po jeho vyzretí sa môže začať s omietaním.

Príčin vzniku výkvetov na lícovom murive je mnoho a stanovenie ich pôvodu si vždy vyžaduje individuálne posúdenie. Iba malé percento porúch má však príčinu v samotnom keramickom výrobku, vo väčšine prípadov sú na vine sekundárne výkvety, ktoré vznikajú nedodržaním základných pravidiel pri konštrukcii lícového muriva.

Metódy prevencie

Ako ukázala prax, výkvetom je lepšie predchádzať, ako ich neskôr odstraňovať. Preto by remeselníci pri plánovaní výstavby akejkoľvek budovy mali pamätať na nasledujúce pravidlá:

  • Pred začatím práce by mala byť tehla uložená v miestnosti, kde neklesajú zrážky.

  • Čerstvo postavené steny by nemali zostať bez prístrešia počas mrazivého obdobia roka.

  • Murovanie by sa nemalo vykonávať za dažďa. Obložená stena by mala byť pokrytá fóliou.

  • Nepridávajte nadmerné množstvo prísad, urýchľovačov, nemrznúcich prostriedkov. Objem vyššie uvedených látok by nemal byť vyšší ako norma uvedená v pokynoch.

  • Pred pokládkou sa neodporúča namočiť tehlu do kvapaliny. Tiež nepoužívajte príliš riedku cementovú maltu. A riešenie, ktoré sa dostalo na tehly, treba rýchlo zlikvidovať.

  • Po dokončení výstavby steny je potrebné ju ošetriť vodoodpudivými prostriedkami.

Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre hydroizoláciu Vášho murovaného domu/stavby, tak ste u nás – Podrezávanie.eu správne. Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou.

Tip: Rozdiel medzi mechanickým a chemickým podrezaním muriva