Sanačné omietky na odstránenie vlhkosti zo stien

7 decembra, 2022

Nadmerná vlhkosť v murive sa odzrkadľuje vo vysokej spotrebe energií, vzniku škodlivých húb a plesní, ktoré negatívne pôsobia na zdravie človeka. Vzlínajúca vlhkosť nesie soli, ktoré navyše spôsobujú rozpadávanie omietok a muriva.
Najčastejšou príčinou vlhnutia stien je vzlínajúca vlhkosť prechádzajúca od základu cez porušenú, alebo neexistujúcu izoláciu v murive.

Ešte pred aplikáciou sanačného systému je vhodné odstrániť príčinu vlhnutia, podrezaním domu a nainštalovaním vhodnej hydroizolácie.

Sanačné omietky – odvlhčenie muriva

Sanačné omietky umožňujú rýchle vysušovanie vlhkého muriva a zároveň znemožňujú transport vlhkosti a solí na povrch omietky, vďaka čomu povrch ostáva suchý a opticky v bezchybnom stave. Na trhu je niekoľko typov sanačných omietok:

Omietky pre murivo s vysokým obsahom vlhkosti a solí

Naš tip. Jednovrstvová sanačná omietka Baumit Sanova MonoTrass pre murivo s vysokým obsahom vlhkosti a solí

Baumit Sanova MonoTrass je jednovrstvová vápenno-trasová sanačná omietka so zníženou kapilárnou nasiakavosťou. Funguje na báze trasu a hydraulického vápna, vhodná všade tam, kde sa vyžaduje použitie bezcementového omietkového systému. Testované a kontrolované podľa smernice WTA.

Omietky pre murivo s miernym až nízkym obsahom vlhkosti a solí

Naš tip. Sanačný systém Baumit Sanova pre murivo s miernym obsahom vlhkostí a solí

Riešenie pre rodinné domy.
Baumit Sanova Uni je univerzálna sanačná omietka vhodná do interiéru a exteriéru. Je ideálnym riešením zasolených a vlhkých stien rodinných domov a chalúp. Vďaka vysokému obsahu pórov zostáva povrch omietky výrazne dlhšie suchý a bez poškodenia soľami v porovnaní s bežnými vápenno-cementovými omietkami.

Omietky pre murivo s nízkym obsahom vlhkosti a solí

Náš tip. Sanačný systém Baumit Sanova S pre murivo s nízkym obsahom vlhkostí a solí

Baumit Sanova S je cementová sanačná omietka s vysokou pevnosťou. Vhodná hlavne tam, kde sa vyžaduje dlhodobá ochrana exponovaných častí stien v interiéri a v exteriéri ako napr. soklové časti budov a pod. Omietka je vhodná na omietanie suchého, ako aj mierne vlhkého muriva.

Na záver je dôležité uvedomiť si, že sanačná omietka sama o sebe nemôže natrvalo vyriešiť problémy s vlhnutím muriva. Najideálnejšie je odstrániť zdroj vlhkosti alebo skombinovať viaceré metódy sanácie (hydroizolácia). Neváhajte, kontaktujte nás a dodajte múrom vášho domu nový život!

Tip: Pivnica v suchu. Poznáte možnosti?