Podrezanie domu – izolácia proti vlhkosti

14 októbra, 2022

Vlhne Vám dom? Je murivo Vášho domu mokré, zapácha plesňou, vytvára viditeľné fľaky, dokonca sa vám olupuje farba? Všetky tieto príznaky sú dobrou indíciou toho, že Váš dom potrebuje podrezať.

Čo ak to nebudem riešiť….

Tieto príznaky sa môžu ďalej zhoršovať, v prípade častejších prehánok sa vám fľaky na stenách budú zväčšovať a zvýrazňovať, vytvoria sa povlaky v zelenej, či čiernej farbe a nepríjemný zápach sa bude stupňovať. Vtedy už ale tieto podmienky začínajú byť zdraviu škodlivé, hlavne pre respiračné ústrojenstvo, najmä u malých detí.

Na čo sa pripraviť pred podrezávaním

Časové rozmedzie podrezania závisí od veľkosti domu. Pri menších domoch je podrezanie možné aj v rámci jedného dňa. Murivo, ktoré sa podrezáva, je potrebné očistiť z oboch strán od povrchovej úpravy akou je omietka, kachličky a prípadne ťahaných káblov. Potrubie skryté v stenách je nutné vyhľadať a označiť aby nedošlo k porušeniu. V prípade kuchynskej linky je potrebné odsunúť všetky jej diely od steny a zabezpečiť ich pred znečistením. Takto treba zaopatriť akýkoľvek nábytok v blízkosti stien. Podrezávanie domu je vhodné realizovať spolu s kompletnou rekonštrukciou a na jej začiatku, pretože zárez do červenej tehly môže zaprášiť nábytok a taktiež biele steny.

Postup podrezávania vlhkého muriva v krokoch

Náš pracovník očistí murivo z oboch strán, aby tým odkryl prvý rad tehál. Reže sa presne nad ním alebo pod ním, záleží ako to dovoľujú okolnosti. Vlhké murivo sa podrezáva špeciálnymi pílami. Po prvom reze nasleduje vkladanie izolačného materiálu, spolu so zacementovaním alebo iným doplnením materiálu, ktorý vyplní priestor. V žiadnom prípade nesmie ísť o súvislý rez, vždy sa podrezáva po úsekoch, aby mal podpílený múr dostatočnú oporu.

Po podrezaní

Po podrezaní domu nasleduje nutné spojenie izolačného materiálu v murive s izoláciou v podlahe. Tým sa vytvorí nepriepustná vrstva, ktorá zabráni vstupu vody a vlhkosti znovu do domu a muriva. V prípade starých podláh je niekedy nutné počítať s ich úplnou výmenou.

Potrebujete poradiť?

Zavolajte nám. Dôkladnou obhliadkou odborným okom zistíme rozsah škôd, ktoré vlhkosť na murive napáchala. Spôsobov, ako s ňou bojovať, je hneď niekoľko. Úvodná prehliadka zaručí, že zvolíme ten najvhodnejší.

TIP: Plesne a ich likvidácia