Pivnica v suchu. Poznáte možnosti?

24 novembra, 2022

Plánujete stavať podpivničený dom? Spoznajte hydroizolačné možnosti spodnej stavby, aby ste predišli vlhkým múrom.

Prečo máme mokré steny v pivnici?

Najčastejšou príčinou vlhnutia stien v pivnici je vysoká hladina podzemnej vody, prúdenie podzemnej vody po nepriepustnej vrstve. Na vine môže byť ľudská činnosť, napríklad voda unikajúca z vodovodného, kanalizačného potrubia či odkvapových rúr. Vlhké pivnice sú typické pre staršie domy, kde sa ešte nemyslelo na kvalitnú hydroizoláciu, prípadne novostavby, kde sa zbytočne na hydroizolácii šetrilo.

Vlhkosť z pivnice môže ohroziť aj obytné miestnosti

Vlhnutie stien má za následok nepríjemné vydúvanie a opadávanie omietok v pivnici, ale aj vznik plesní, či nepríjemný zápach. Pokiaľ sa vlhkosť nerieši, môže spôsobiť aj narušenie samotnej statiky muriva. Ďalším problémom je, že vlhkosť sa môže dostať z pivnice do obytných miestností, kde zodpovedá za vznik plesní, zvýšenú tvorbu mikroorganizmov, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchacie cesty a pri dlhodobom pobyte môže časom dôjsť až k chronickým ochoreniam.

Aká je optimálna teplota a vlhkosť v pivnici?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, na aký účel pivnicu využívate. Skladovanie zeleniny alebo vína si vyžaduje iné podmienky ako pivnica, ktorú využívate ako sklad, saunu alebo obytnú miestnosť. Teplotu v pivnici môžu výrazne ovplyvňovať aj čierne asfaltové chodníky, ktoré spôsobujú jej prehrievanie. Takto umiestnená pivnica sa stáva nepoužiteľnou pre účely skladovania potravín, ale, pokiaľ je suchá, viete ju využiť ako sklad.

Pivnica sa musí vetrať

Ak máte v pivnici okno – vetrajte. Najmä v letných mesiacoch môže suchý a teplý vzduch účinne odvádzať vlhkosť z problematického muriva. Je to prvé opatrenie ku ktorému by ste mali pristúpiť. Často krát vám urobí lepšiu službu ako drahý odvlhčovač. Ideálne je, ak viete v pivnici vytvoriť prievan – aktívna výmena vzduchu pomáha.

Najskôr odstráňte príčinu vzniku vlhkosti

Či vás trápi vysoká hladina spodnej vody alebo iný problém s vlhkosťou, treba sa zamyslieť nad jeho odstránením. Voda zo sebou nesie množstvo solí ako sú dusičnany, sírany a chloridy, ktoré poškodzujú murivo a spôsobujú opadávanie omietky alebo nepekné výkvety. Preto je potrebné aplikovať vodorovnú alebo zvislú hydroizoláciu. Toto opatrenie sa však nezaobíde bez obkopania domu, injektáže muriva a podrezania stavby.

Diagnostika poškodeného muriva

Na trhu je niekoľko typov sanačných omietok. Rozhodujúce pri ich výbere je, aké množstvo solí a vlhkosti sa v podkladovom murive nachádza. Podľa toho sú rozdelené na omietky pre:

  • murivo s vysokým obsahom vlhkosti a solí,
  • murivo s miernym až nízkym obsahom vlhkosti a solí,
  • murivo s miernym až nízkym obsahom vlhkosti a solí pre rodinné domy a chalupy,
  • murivo s nízkym obsahom vlhkosti a solí.

Pred výberom sanačnej omietky je potrebné stanoviť vlhkosť v murive, ako aj množstvo vodorozpustných solí, ktoré sa stanovujú odobratím vzorky z muriva a vyhodnotením výsledkov v akreditovanom laboratóriu. Obsah vodorozpustných solí a stupeň vlhkosti muriva sú rozhodujúce parametre pre návrh sanačného omietkového systému.

Sanačné omietky dýchajú

Sanačné omietky sú vysoko porézne, paropriepustné a majú výrazne zníženú kapilárnu nasiakavosť vďaka čomu ich štruktúrou nevzlína vlhkosť a nedochádza k vysoľovaniu (vylúhovaniu vodorozpustných solí) na povrchu omietky. Vďaka vysokej pórovitosti a nízkemu faktoru difúzneho odporu dochádza k postupnému vysušovaniu muriva a tým k prijateľnej zmene vlhkosti vzduchu v interiéri.

Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre hydroizoláciu pivnice Vášho domu, tak ste u nás – Podrezávanie.eu
správne. Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou.

Tip: Rekonštrukcia domu